Nesmysl

14. září 2013 v 17:00 | Rien Toute |  Jednorázovky
"To je přece nesmysl!" vykřikl. "To nemůžeš myslet vážně!"
"Ale myslím," ujistila jsem ho. Mám své spolehlivé zdroje."

"A jaké, smím-li se tě zeptat?"
"Jednoho vysoko postaveného politika ve Velké Británii," odpověděla jsem neurčitě, "a bylo mi to samé naznačeno i od dalších a to nejen v Anglii. Podle toho, co vím, to Němcům chce podepsat i Francie a to samozřejmě nepočítám Itálii, která to podepíše automaticky, protože je jejich spojencem."
"Jak to tak vidím, tak jediné Rusko nám zatím zůstalo věrné," posteskl si Pavel.
"Ano, ale vzpomeň si na smlouvu, kterou s námi podepsalo. Pomůžou nám, jenom když pomůže i Francie, a ta raději Německu naše pohraničí přenechá, než aby se pustila do války."
"A opravdu to víš jistě?" zeptal se mě ještě jednou, jako by pořád doufal, že se můžu mýlit.
"Ano," povzdechla jsem si, "naprosto. Za dva dny se mají zástupci Německa, Itálie, Velké Británie a Francie setkat v Mnichově, kde chtějí podepsat smlouvu, ve které Němcům výměnou za mír darují naše pohraničí."
"Jak to ale můžou udělat," nechápal. "Vždyť je to naše území. My o něm rozhodujeme a je tedy nesmysl, že by ho jiný stát než náš dal Německu."
"Bohužel není. Jak sám víš, byly to právě tyto západní velmoci, které nám dovolily osamostatnit Československo. A nyní nám ho můžou opět vzít."
"Přesto nevěřím, že by toto udělali," namítl Pavel.
Pokrčila jsem rameny. "Věř si nebo ne, ale je to pravda. Být tebou, tak raději odjedu někam na západ, kde budeš relativně v bezpečí. Pochybuji totiž, že by ti Němci za tvé články proti Hitlerovi zrovna dvakrát poděkovali."
"To si myslíš, že to bude tak vážné?" zeptal se starostlivě.
"To ano," po pravdě jsem odpověděla. "Obávám se totiž toho, že Německo nezůstane jen u pohraničí, ale postupně obsadí celý náš stát. Proto raději dej na mě a odjeď."

Pavel nad tím ten den ještě dlouho přemýšlel, ale nakonec se rozhodl jako správný vlastenec zůstat. Já odjela do Británie. Za několik dnů po následném předání hranic jsem se dozvěděla tu šokující zprávu- Pavel spáchal sebevraždu, jako mnoho jiných, kteří tuto ztrátu neunesli.
A to vše kvůli nesmyslu, který by neměl být podle právních hledisek vůbec platný. Kvůli nesmyslu, který stál životy spousty lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama