Červen 2016

Sbohem sjednocená Evropo

24. června 2016 v 12:00 | Rien Toute |  Úvahy

Sbohem sjednocená Evropo

aneb začátek (Br)EXITUVážení čtenáři a čtenářky, blogerové i blogerky,

dnes je pro nás velký den, který se zapíše do historie a bude se o něm ještě dlouho mluvit. Británie totiž v referendu odhlasovala své vystoupení z Evropské unie, neboli Brexit.

Už dlouho jsem nepsala, přesto mě tato událost velmi zasáhla a já jednou zase musela své myšlenky a pocity vykřičet do světa.

Přijde mi zvláštní, jak málo toho můžeme ovlivnit. Ten večer, kdy se hlasovalo, jsem si snad jen na pár sekund vzpomněla na Velkou Británii a na hlasování, které se tam koná. Co jsem tedy vlastně dělala? Ten den jsem uvařila, dala vyprat prádlo, pak se s několika lidmi dívala na kolejích na Star Wars. Šla jsem spát až okolo půlnoci, vstala jsem o půl desáté. O to víc mě ale probralo, když mi přítel řekl, co se stalo. Británie vystupuje z EU. A co bude dál?

Přiznám se, že mám strach. Strach z války, která by mohla přijít, strach z další krize a ekonomické nestability v těchto dobách. Chci žít v klidu a míru. V prosperující společnosti, kde budu moci později beze strachu z vojenských či teroristických útoků vychovávat svoje děti. To, že je to sci-fi, mi říkat nemusíte. Vím, že nějaká hrozba bude vždycky. Ale přece jen by bylo možné hrozbu více eliminovat, kdyby jednotlivé státy držely při sobě.

Co nás tedy čeká v nedaleké budoucnosti? Podle mnoha lidí, včetně politologů, vystoupení Británie z EU spustí řetězový efekt, kdy mnoho dalších států bude přemýšlet o odchodu z unie. Během pár dalších měsíců, nebo let se dozvíme, na kolik byla myšlenka sjednocení Evropy reálná a na kolik šlo o tak nestabilní společenství, které se při první větší bouři rozpadlo. Doufám, že odchod Británie je pouze konec. Ale bohužel asi není. Je to teprve začátek.

Jediné pozitivum pro nás je, že kurz libry prudce klesl, takže se některé věci, které Británie vyváží do zahraničí, zlevní. Je to ale jenom jeden drobný klad, oproti mnoha záporům.

Zvláštní je, když jsem pročítala všechny ty články, jaké bylo složení lidí, kteří hlasovali. Pro Brexit byli většinou lidé starší, lidé se základním nebo středoškolským vzděláním, proti naopak lidé mladí, většinou vysokoškoláci. Trochu mi to připomnělo komunistický převrat (jestli se tedy tomu tak dá říkat, protože vše tehdy paradoxně proběhlo podle zákona) v našich zemích v roce 1948, kdy jediní, kdo vyšli na protest proti jednání vlády, byli právě vysokoškolští studenti. Nemá smysl tohle přirovnání bráti jakkoliv vážně, či srovnávat komunistický režim s aktuálním děním, spíše mi to přišlo, jako zajímavá paralela.

Dost už ale o mě. Co si o Brexitu myslíte vy? Vidíte v tom klady anebo zápory? A jak si myslíte, že bude Evropa vypadat za dalších dvacet let?

Piště do komentářů, pokud se chcete vyjádřit, jen vás prosím o jistou sofistikovanost, hlavně o omezení vulgárních výrazů.

Pokud jste dočetli až sem, děkuji.

S pozdravem,

Rien Toute